Gå til indhold

✌🏼Gratis fragt ved køb over 100€

The Cable Light: Mont Blanc fyldes med lys sammen med designeren Matteo Ragni og Creative Cables

Cable Light

The Cable Light er den eksklusive lampe designet af Matteo Ragni og produceret af Creative Cables. Inspireret af svævebanen på Skyway Monte Bianco forvandler den den ikoniske kabel til et moderne lyskunstværk og samtidsindretning. Et sandt designobjekt, der hylder bjerget og det italienske ingeniørarbejde, kendetegnet ved vores komponenter og vores ikoniske tekstilkabler.


The Cable Light er en del af en serie af objekter, der fortæller om "ekspertise i højderne med respekt for naturen". Skyway Monte Bianco er ikke kun en svævebane, der når op i 3.466 meters højde. Det er en idé: at bringe mennesker tættere på bjerget og himlen, udvide horisonter og overskride grænser," fortæller Matteo Ragni, vinder af Compasso d’Oro i 2001, om sine værker.

Forklar især, at dette objekt består af “en Pære med generøse former, som omsluttes af en kurv dannet af 8 arme beklædt med stof, som minder om strukturen på den ikoniske svævebane, der giver os alle mulighed for panoramiske opstigninger og halsbrækkende nedkørsler på sneklædte pister”. Mere detaljeret: “det øverste håndtag, der minder om svævebanens vogn, fungerer takket være den skrå ende som en nyttig krog til at hænge Pæren på kabler, grene eller blot holde den komfortabelt i hånden. En solid drejet træfod giver stabilitet og en behagelig følelse at røre ved”.

Forrige vare Næste vare
close
close
close
I have a question
sparkles
close
product
Hello! I am very interested in this product.
gift
Special Deal!
sparkles